logo
Growth for all, herkes için büyüme odaklı pazarlama, growth hacking ve kreatif pazarlama çözümleri sunar; reklam bütçenizi artırmadan daha verimli kazanç elde etmenizi sağlar.

Strateji Geliştirme

Arama Motoru Optimizasyonu

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu

UX Analiz

Büyüme Odaklı Pazarlama

İletişimde Kalalım
Aşağıdaki adreslerden bize ulaşabilirsiniz.

(0312) 911 10 39

info@g4astudio.com

Workinton Via Flat Tower, Söğütözü - Ankara

Göktürk Merkez Mahallesi, Çamlık Caddesi, 1. Ayışığı Sokak, No:15, Eyüp - İstanbul

(0312) 911 10 39

info@g4astudio.com

Geribildirim Toplayarak “Deneme Sürümü” Kullanıcılarınızın Sayısını Artırın

SaaS, “Software as Service” ya da “Solution as Service” olarak adlandırılan ve hizmete sunulmuş yazılım tabanlı ürünlere verilen genel bir addır. Bu tür yazılımların kullanıcılarla hızlı bir şekilde tanışması ve kullanıcıların birer müşteriye dönüşmesi amacıyla sunulan en yaygın 2 özellik, Deneme Sürümü/Hesabı(Trial Version) ve Kısıtlı Özelliklerle Ücretsiz Kullanım(Freemium) hizmettir. Biz ise bugün “Trial Version” yani “Deneme Süresi” ile kullanıcıların alacağı hizmeti belli bir süre için ücretsiz olarak denediği ve sonrasında da ürünün ücretli versiyonunu kullanmaya ya da kullanmamaya karar verdiği ürün modelinden bahsedeceğiz.

Hedef kitlenizi çeşitli kampanya ve reklam çalışmaları ile ürün sayfanıza çeker, onların “Deneme Süresi” olan versiyonu kullanmalarını hedefleyen çalışmalar yapabilirsiniz. Ne var ki, deneme süresi dolduktan sonra kullanıcıların para ödeyen birer müşteriye yani aktif kullanıcıya dönüşmeleri, nihai hedeftir ve işin asıl zor kısmı da burasıdır. Yine de, ücret ödeyen müşterilerinizi artırmak için önce Deneme Sürümü (Trial Version) kullanıcıların sayısını artırıp, mümkün olduğunca çok kişinin ürününüzle tanışmasını sağlamanız lazım.

Gelin, bu zorluğu aşmak için kullanabileceğimiz birkaç yöntemi birlikte inceleyelim. Önce bir soru:

Kullanıcılar sizin ürününüzü neden kullanıyor?

Bu sorunun cevabını stratejik biçimde kullanarak, deneme versiyonu kullanan misafirlerinizi ücret ödeyen müşterilere dönüştürebilirsiniz.

Özellikle SaaS projelerinde, pazarlama ve büyüme odağındaki birimlerin temel gayesi, edinilen kullanıcıları etkinleştirmektir. İtiraf edelim: bir ürünün deneme sürümünü kullanan kişileri ücret ödeyen müşteriye dönüştürmek kolay bir iş değil.

Aslında gerçek şu ki, kullanıcılarınızı aktif hale getirerek birer müşteriye dönüştürmenin pratik yollarından bir tanesi, biraz iç görü (insight) edinmek ve bunu akıllıca kullanmak. Peki ihtiyacımız olan o iç görü nedir?

Kullanıcıların ilk seferinde sisteminize neden kaydolduğunu, ürününüzü kullanarak hangi probleme çözüm aradıklarını öğrenmek, kullanıcıları aktif birer müşteri haline getirme çalışmalarınızı optimize etmenize yardımcı olacaktır. Tabii dönüşüm oranınızı da artırmış olacaksınız.

Ne var ki, ürünün deneme versiyonuna kayıt olan hiç kimse, size bu iç görüyü bizzat vermeyecektir.

Neden mi?

Çünkü hiç sormadınız!?

Biz de, G4A Studio&Workshops bloğunun okuyucularına fayda sunabilmek adına, bu yazımızda geribildirim alarak gerekli iç görüyü nasıl edinebileceğinizi anlatmak istedik.

Dilerseniz, önce bu yöntemi benimsemiş birkaç markadan örnekler inceleyelim:

 

“Bir 5 saniyeniz varsa bu maili cevaplayarak bizi nereden duyduğunuzu söyler misiniz?”

“Bir sorumuz var; neden kaydoldunuz?”

 

Bir diğer örnek ise, YesInsights’ın sitesinden topladığı geri bildirim

 

“Bugünkü ziyaret amacınız nedir?

-Kullanıcılardan geribildirim alabileceğim bir araç arıyorum
-Müşteri anketi yapabileceğim bir araca ihtiyacım var
-Sadece buralarda geziniyordum
-E-posta anket aracı bulmak için”

 

Ve bir diğeri

 

“Bizimle iletişime geçmeni engelleyen bir şey mi var?

-Hala sizin ne yaptığınızı (sunduğunuzu) öğrenmeye çalışıyorum.
-Şu an sizinle irtibata geçecek zamanım yok.
-Hizmetinizin bana uygun olup olmadığı konusunda emin değilim.
-Hayır, en kısa sürede iletişime geçeceğim.”

 

Tüm bu geribildirim (feedback) pencerelerinin ortak noktasını görebildiniz mi?

Ortak amaç, ziyaretçilerin veya kullanıcıların davranışları arkasında yatan motivasyonu bulmak. Diğer bir deyişle, onları harekete geçiren (kaydolmak) ya da geçirmeyen nedenleri bulmak. Çünkü bu pencereleri kullanan şirketler, kullanıcıları kazanmak ve ektinleştirilmelerinin yollarını keşfetmek istiyorlar.

SuperOffice’nin araştırmasına göre müşterilerin %68’i, şirketin kendilerini umursamadığına inandıkları için ayrılıyorlar.

Geri bildirim pencerelerinden ve anketlerden gelen yanıtlar, sitenize kaydolan ve “Hoş geldin” mailinde sorduğunuz soruları cevaplayanlar, size gerçekten kullanılabilir ve geliştirilebilir fikirler sunacak. Peki nereden başlamalı, nasıl başlamalı?

Geri Bildirim Kanallarını Oluşturma

  1. Karşılama mailinde kibar bir dille soru sorun

Sisteme yeni kayıt olan kullanıcıların büyük kısmı, ilk gelen karşılama / onay mailini okuyup inceliyor. Sisteme neren geldiğini ya da neden kayıt olduğunu sorarak mailinizi cevaplamasını isteyebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey, sorunun kişisel olması ve kişiye özel yazılmış olması. Kullanıcı, otomasyona bağlı bir sistemle yazıştığını değil, karşısında kendi fikrini ve motivasyonlarını gerçekten öğrenmek isteyen, ilgili bir şirket olduğunu bilmek isteyecektir.

  1. Anket / Soru hazırlayabileceğiniz bir uygulama ya da eklenti kullanın

Şu bir gerçek ki, çoğumuz anket doldurmaktan hoşlanmayız; zaman kaybı gelir. Bir kesim için de paronoyakça kaçınılması gerekir, çünkü bilgi talep edilmiştir. Yine de, tek cevaptan oluşan ya da tek bir kutucuğu işaretleyerek tamamlanan anketler işi kolaylaştırıyor. Karşılama maili dışında ek bilgi edinmeniz için anket pencereleri hayli önemli.

Hotjar ya da benzeri bir araç kullanarak anket ve soru pencereleri oluşturabilir, düzenli olarak takip edebilir ve arşivleyebilirsiniz.

  1. Riskli bir yöntem olmakla beraber, deneme sürümüne anket doldurma şartı koymak

Bu yöntem, her zaman her şart altında işe yarama garantisi olmayan, aksine size kullanıcı kaybettirme ihtimali olan bir yöntem. Bunu denemek için, kesinlikle kullanıcı kaybetme kaygınız olmamalı; yani anket doldurma şartına rağmen ürünün deneme sürümünü kullanmaktan vazgeçmeyecek kullanıcı adaylarınız olduğundan emin olun. Bu, çoğunlukla “Beta” versiyonu çıkarmadan önce yapacağınız bir ön pr çalışması ile ürüne karşı ciddi bir merak uyandırmanızla mümkün olabilir.

  1. Müşteri destek ekibinizin işlevselliğini artırın

Müşteri hizmetleri ve kullanıcı destek ekibindeki takım arkadaşlarınız, kullanıcılara ürününüzle ilgili beklenti ve hedeflerini sorarak geribildirim alabilir. Ürün ve hizmet geliştirmek adına, pazarlama ve kullanıcı aktivasyonu için kullanılabilir iç görü kazanabilirsiniz. Ayrıca, sizinle iletişime geçen kullanıcılar / müşteri adayları için olumlu bir imaj çizmiş olursunuz.

  1. Geri bildirim için teşvik edin

Gerçekçi olalım, bu yöntemlerin hepsi uzun vadede işe yarayacak bir stratejinin planı ve hayli önemli. Kısa vadede sonuç almak zor.

Çünkü;

Bir defa, bu iç görüler size üzerinde fikir yürüteceğiniz toplu bir bakış açısı sunmaz. Önemli oranda yanıt toplamak için uzunca bir süre beklemeniz gerekebilir. Daha kısa vadeli veri toplamak için, kullanıcılarınızı teşvik edecek çözümler üretin.

Pazarlama ve Growth Hacking kapsamında hep ilk örneklerden biri olan Dropbox’ı inceleyecek olursak, Geri bildirim teşviği için de güzel bir yöntem bulduklarını görebiliriz.

“Bize Dropbox’ı neden sevdiğini anlat”

Biz de sana karşılığında 125MB ilave depolama alanı verelim!

Mevcut kullanıcıların geri bildirimleri, potansiyel kullanıcıları aktifleştirecek yöntemler geliştirmenizde size ışık tutacak. Yine de, bu uygulamayı uzun vadede kullanmayın. Çünkü, teşvikle gelen geribildirim daha düşük kalitede ve daha az gerçekçi olacaktır. Öte yandan, kullanıcılar her aksiyon için bir karşılık beklentisi içine girebilirler; dengeyi iyi korumak gerekli.

Sonuç olarak, deneme sürümünü kullanan kişileri ücretli müşteriye dönüştürmek pek kolay bir iş değil. Tek teşvik noktası da afaki indirimler olmamalı; ürünün mevcut değeri düşürülmemeli.

Ama kaydolma sebeplerini ve beklentilerini çözdüğünüzde işler daha kolay olur. Geribildirim için kullanacağınız pencereler, anket ekranları ve mailler, size bu cevapları toplamanızda yardımcı olacaktır.

Eğitim Koordinatörü
Yorum yok

Düşüncelerinizi belirtin