• Home / Dijital Pazarlama / Koronavirüs Dijital Pazarlamayı…
corona virus koronavirüs kovid-19 dijital pazarlamayı nasıl etkiledi

Koronavirüs Dijital Pazarlamayı Nasıl Etkiledi

Dijital pazarlama günümüzün kaçınılmaz ihtiyaçlarından bir tanesidir. Ancak dünya üzerinde yaşanan gelişmeler ve ekstrem olaylar ile her gün daha fazla ilgi görmeye devam etmektedir. (Dijital Pazarlama Nedir? adlı makaleyi okumak için tıklayabilirsiniz.)

İlk kez 2019 Aralık ayında adını duymaya başladığımız COVID-19 yani Corona Virüsü (Koronavirüs – kovid-19) gün geçtikçe tüm dünyayı hızlı bir şekilde etkisi altına almış ayrıca tüm ülkelerin ekonomisini de olağanüstü şekilde etkilemiştir. Tüm insanlığın ilk defa böyle bir durum ile karşı karşıya kaldığı bu karantina sürecinde farklı çözümler ve uygulamalar üretilmeye, mevcuttaki uygulamaların daha aktif kullanılmaya başlandığını hep birlikte gözlemlemekteyiz.

Zamanımızın büyük bir çoğunluğunu hatta tamamını evde geçirdiğimiz bu süreçte internet kullanımının ve dijitaldeki yoğunluğu göz ardı etmemiz mümkün değil. Bireyler, kurumlar, şirketler, dijital pazarlama ajansları hatta devletimiz toplumun ihtiyaçlarını evden çıkmadan karşılayabilmesi için teşviklerde bulunuyor. Daha önceden piyasada bulunan uygulamalardaki kullanım seviyeleri inanılmaz artışlar gösteriyor. Peki bu durum dijital pazarlamayı nasıl etkiledi, birlikte inceleyelim.

Dijital Pazarlama Kovid-19’dan (Koronavirüsten) Nasıl Etkilendi?

Dijital pazarlama, her geçen gün önemini ve kullanımını artırmaya devam etse de içerisinde bulunduğumuz beklenmedik durumlarda olaylara farklı çözümler getirebiliyor. Çoğu firmanın Korona sebebiyle fiziki mağazalarını kapatmasıyla satışlarını dijitale yoğunlaştırdığı bu dönemde dijital pazarlama stratejileri ile satışlarına devam ediyorlar.

dijital pazarlama süreci koronavirüsten nasıl etkilendi
dijital pazarlama süreci koronavirüsten nasıl etkilendi

Beklenildiği şekilde dijital pazarlamaya olan ilgi ve alaka da artış göstermiştir. Büyük markaların yanı sıra dijitalde henüz yeni yeni yerini almaya başlayan firmalar da dijital pazarlamanın bütün nimetlerinden bu süreçte faydalanmak istemektedir. Yapılması gereken birçok hamle ve çalışma mutlaka var. Bunları yazımın devamında sizlerle paylaşacağım.

Bu süreç içerisinde dijital üzerindeki trafik doğal olarak artış göstermesiyle dijital içerikler içinde bir tüketim çılgınlığı olduğunu görmekteyiz. Olaylara sadece e-ticaret sektörü üzerinden yapılan satışlar olarak bakmak yanlış olur.

Görsel ve yazılı içerikler, videolar, podcastler gibi içerikler dijital içerik üreticilerin daha fazla zamandan istifade edip yeni içerikleri bizlere sunmasıyla ortaya çıkmaktadır. Kullanıcılar da aynı fazla zamanlarını bu tarz içerikleri tüketerek harcamaktadır. Bu alanda ortaya çıkan bir dijital pazarlama ihtiyacı da söz konusudur diyebiliriz.

Koronavirüs (kovid-19) E-Ticaret Satışlarını Nasıl Etkiledi?

Ülkemizde hala gelişmekte ve ilerlemekte olan e-ticaret piyasası Koronavirüs ile birlikte bazı sektörlerde tırmanışa geçerken bazı firmalar için de büyük sıkıntıları beraberinde getirdi. Özellikle pazaryeri e-ticaret uygulamalarında (N11, Hepsiburada, Trendyol vb.) büyük bir trafik artışı gözlemlenmektedir.

Özellikle sağlık ve hijyen ürünlerine gösterilen yoğun talep satışların neredeyse 2 kat arttığını gösteriyor. Hobi ve kitap satışları da insanların boş vaktini değerlendirmek istediği bu zamanlarda belirli artışlar göstermeye devam ediyor.

Sağlık ve spor alanındaki ürünlere ilginin oldukça yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Bu durumdan olumsuz etkilenen sektörler elbette mevcut. Giyim, turizm, teknolojik ürünler gibi başı çeken kategorilerin ciddi bir düşüş yaşadığı belirtiliyor.Satışların sektörel bazlı farklılık gösterdiğini söyleyebiliriz.

corona virus koronavirüs kovid-19 dijital pazarlamayı nasıl etkiledi
corona virus koronavirüs kovid-19 dijital pazarlamayı nasıl etkiledi

Siz de e-ticaret üzerinden satış yapıyorsanız, dijital pazarlama eğitimi alabilir ya da bir dijital pazarlama uzmanı ile çalışabilirsiniz. Bu süreçte size fayda sağlayacak dijital pazarlama kitaplarından faydalanabilirsiniz.

Koronavirüs Süreci İçin Dijital Pazarlama Stratejileri

Kovid-19 sebebiyle uzaktan eğitim, çalışma, satış, hizmet vb gibi alanlarda hayatınıza devam ederken markanız ve firmanız için uygulamanız gereken bazı farklı stratejiler olacaktır.

Eğer dijital pazarlama ile ilgili yeterli bilgiye sahip değilseniz dijital pazarlama danışmanlığı almaktan çekinmeyin. Bu süreci bir profesyonel ile tamamlamak sizi büyük bir krizden kurtaracaktır.

Sosyal medyada aktifliğiniz yitirmeyin. Karantina süreci ile ilgili sosyal mesajlar verin diğer taraftan mevcut işinize devam edin. Günlük ve haftalık paylaşımlarınızı aksatmayın, içerik takviminize bağlı kalın. İnsanların sosyal medyayı en çok kullandığı bu süreçte göz önünde bulunun.

Reklamlarınıza ara vermeyin. Online satışlar devam ediyor, hedef kitlelerinizi yeniden optimize ederek bu süreci iyi yönetin. Krizi fırsata çevirmek biraz da sizin elinizde. Yeni potansiyel müşteriler için analizler ve ölçümlemeler yapın.

Yeni satış ve pazarlama kanalları arayın. Sadece web sitenizle sınırlı kalmayın, farklı iletişim araçları ve uygulamalar ile insanlara ulaşmayı deneyin.

Temizlik ve sağlık konusunda tutarlı olduğunuzu müşterilerinize gösterin. Sosyal medya ve web siteniz üzerinden paylaşımlar yaparak şeffaf olun.

Fırsatçılıktan mutlaka kaçının. Kriz sebebiyle fiyatlarda artış yapmayın ve müşterilerinize karşı dürüst olun. Unutmayın bu süreç geçici, sizin ticari kimliğiniz ise kalıcı olacaktır. İleriyi düşünerek hareket etmelisiniz.

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.