logo
Growth for all, herkes için büyüme odaklı pazarlama, growth hacking ve kreatif pazarlama çözümleri sunar; reklam bütçenizi artırmadan daha verimli kazanç elde etmenizi sağlar.

Strateji Geliştirme

Arama Motoru Optimizasyonu

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu

UX Analiz

Büyüme Odaklı Pazarlama

İletişimde Kalalım
Aşağıdaki adreslerden bize ulaşabilirsiniz.

(0312) 911 10 39

info@g4astudio.com

Workinton Via Flat Tower, Söğütözü - Ankara

Göktürk Merkez Mahallesi, Çamlık Caddesi, 1. Ayışığı Sokak, No:15, Eyüp - İstanbul

(0312) 911 10 39

info@g4astudio.com

Start-Up’lar İçin Dünyadan Örneklerle Growth Hacking Uygulamaları

Growth Hacking, en kısa haliyle, bir işi yapmanın kısa yolunu bulmak ve otomatize etmektir. Ve elbette, yazıldığı kadar kolay bir iş değildir. Aslında growth hacking, bir teknik ya da küçük hileler değil, bir yaklaşım biçimidir ve odağında bir işi, bir projeyi büyütmek vardır.

Genel itibariyle growth hackingin benimsediği bir büyüme modeli var; AARRR olarak kısaltılıyor.

Acquisition: Potansiyel kullanıcıları çekme,
Activation: Ürüne çekilen kullanıcıları etkinleştirme,
Retention: Kullanıcıların ürünü ya da hizmeti tekrar tekrar kullanmasını sağlama,
Referral: Kullanıcılar üzerinden yeni kullanıcılar kazanmak,
Revenue: Tüm kullanıcılardan gelir elde etmek.

AARRR modelindeki her adımın ayrı ayrı ele alınması ve geliştirilmesi gerekir; tıpkı dönüşüm oranı optimizasyonu (CRO) üzerinde çalışırken, her adımın ayrı ayrı iyileştirilmesi, dönüşüm hunisindeki drop off’ların incelenmesi gibi. Growth hacking, daha çok gelir modeli internete dayalı start-up projeleri için uygulansa da, belli bir düzeye kadar e-ticarette ve hatta geleneksel mecralarda da kullanılabilir; daha doğrusu bu mecralarda kullanmak üzere benimsenebilecek prensipleri vardır.

Dikkate alınan bu 5 ana başlıktan her biri (AARRR), kendi içerisinde tasarımdan yazılıma kadar birçok detayda “hack” içerebilir. Okuyuculardan gelen yorumlar ve sohbet esnasında aldığımız sorular ışığında diyebiliriz ki, birçok kişi growth hacking’in “teknikler bütünü” gibi bir uygulama olduğunu düşünüyor. Geçenlerde sosyal medya hesaplarımda da paylaştığım ve hoşuma giden bir sözü paylaşmak istiyorum;

“Tactics are for amateurs. Pro’s have systematic processes.”

Bir taktik kitabı ya da bir checklist söz konusu olmasa da, dünyadan örnekleriyle uygulanmış ve işe yaramış bazı growth hacking yaklaşımlarını uygulamanız için değil, fikir vermesi için sizinle paylaşmak istiyorum:

Acquisition Growth Hacking – Fake It All (AARRR)

Gerçekten yapana kadar “yapıyormuş gibi” göster. Mesela, insanlar sizin büyük bir şirket olduğunuzu düşündüğünde, sizinle iş yapmanın güvenli olacağını düşünür. Bu nedenle, firmanızı büyük bir yapılanmaymış gibi göstererek insanların bu “taraflı” bakış açısını lehinize çevirebilirsiniz. Bu yaklaşımların bir kısmı “etik dışı” olabilir ve uygulamak tamamen sizin tercihine kalmıştır; mesela sitede sahte ekip arkadaşları oluşturarak kalabalık ekip göstermek gibi…

Danimarkalı start-up projesi Pipetop, dünya genelinde birçok şubesi olduğunu, büyük ve ciddi bir yapılanma olduğunu göstermek için farklı ülkelerden “sanal telefon” numaraları alıyor ve bunu sitesinin iletişim sayfasında yayınlamaktan çekinmiyor. Böyle bir hizmeti Skype’tan da almanız mümkün. Özellikle B2B çalışan dijital ürünler için faydalı olabilecek bir yöntemdir.

Acquisition Growth Hacking – FoMO (AARRR)

“Fear of Missing Out” kısaltması olan FoMO’yu, “Kaçırma korkusu” olarak tanımlayabiliriz. Potansiyel kullanıcıların kolay elde edilmeyen bir fırsatı kaçırma korkusunu lehinize çevirebilirsiniz. Tabii senaryoyu iyi kurgulamak gerekli. Şöyle düşünün, bir ürün var ve bu ürünü siz kullanmasanız da etrafınızdan duyuyorsunuz. Duyduklarınıza göre de kullanıcılar bu üründen memnun. Haliyle, onların sahip olduğu ve severek kullandığı bir ürün deneyimini “kaçırıyorsunuz”.

İşte potansiyel kullanıcılarda da bu psikolojiyi kullanarak onları ürüne doğru çekmeniz gerekli. Mesela ürününüzün yapısı buna müsaade ediyorsa, sınırlı kişinin erişebildiği bir ürün imajı verin; herkesin katılamadığı, davet üzerine girebildiği bir “sistem”. Yıllar önce Gmail’in yaptığı çalışmayı hatırlıyor musunuz? Davetiye göndermek, gmail kullanmak için davet almak, tanıdık geldi mi?

Referral Growth Hacking – Kayıt Formunu (Sign Up) Oyunlaştırma (AARRR)

Davet prensibine dayalı bir diğer yöntem. Bir önceki ile arasındaki fark ise çok keskin; FoMO, birilerinin kaçırma korkusuyla beraber yavaş yavaş ürünü kullanmaya istekli olduğu durumdur. Burada ise, yeni kullanıcı adaylarına davet göndermeye istekli olan taraf, hali hazırda ürüne az önce kaydolmuş yeni kullanıcıdır. Tabii ki bir sosyal medya paylaşımı ya da mail atarak arkadaşlarını davet etmeye bu kadar istekli olmasının biricik sebebi, kendi kayıt olduktan sonra “gönderdiği davet/paylaşım karşılığı” kendisine vadedilen fırsatlardır.

İnsanların çoğu, rastgele bir maille gelen davetlerden ziyade arkadaşlarından gelen katılım davetlerini daha çok dikkate alıyor.

Retention Growth Hacking – Ona Küçük Sürprizler Yapın (AARRR)

Rastgele iyilik eylemleri (random acts of kindness) olarak bilinse de, başlıktaki cümleyi daha çok seviyorum. Siz de kullanıcılarınıza küçük sürprizler yapabilirsiniz. Şu an AARRR modelinin Retention adımından bir örnek verdiğimiz için, özellikle bir süredir sitenize giriş yapmayan, ürününüzü kullanmayan kişileri tekrar harekete geçirmek kullanabileceğiniz bir örnek verelim.

Hediyeyi herkes sever değil mi? O zaman, neden kendimizi güzel bir hediye ile hatırlatmayalım ki?

Hostelworld, bir süredir etkileşim alamadığı kullanıcılara doğrudan indirim/hediye sunuyor. Bunu yaparken hem kişiselleştirmeyi, hem de ne zaman ve nasıl kullanabileceğini belirtmeyi de unutmuyor.

Bir tane de e-ticarette kullanılan örneği gösterelim, bunlara daha aşina olmalısınız:

Gerçekleştirmeniz gereken 2 adım var sadece:
1) X haftadır sisteme girmemiş, alışveriş yapmamış veya herhangi bir etkinlik göstermemiş kişileri belirleyin,
2) Kişiye özel hazırlanmış indirim/hediye kuponunuzu bir jest olarak sunun.

Referral Growth Hacking – Erişime Kapalı İçerik (AARRR)

Gerçekten değerli bir içeriği ücretsiz olarak sunduğunuzu düşünün. Örneğin indirilebilir bir pdf dosyası, webinar, e-kitap ya da önemli bir podcast dosyası. Yahut cazip hale getirilmiş bir konu başlığına sahip, özel bir blog web sayfası. Burada odak noktası, sayfa ziyaretçilerinin erişime kapalı olan o içeriğe gerçekten erişmek isteyeceklerinden emin olun. Sürekli uygulanması önerilmemekle beraber etik de bulunmuyor; dozunu iyi ayarlamakta yarar var.

 

Erişimin açılması için takip, beğeni ya da paylaşım gibi size fayda sağlayacak bir aksiyonu şart koyabilirsiniz.

 

Yukarıdaki örneklerin tamamı, bugün de uygulanmakta olan yöntemler. Bunlardan bazılarını siz de uyguluyor olabilirsiniz. Bu yazıyı yazmaktaki amacım, growth hackinge dair dedikoduları bir tarafa atıp örnekler sunarak bakış açısını ve olaylara yaklaşım biçimini göstermek. Yakında yeni örneklerle yeniden görüşeceğiz.

İlham olması dileği ile…

 

Eğitim Koordinatörü
Yorum yok

Düşüncelerinizi belirtin